888 760 860

Co należy wiedzieć decydu[...]

Pojęcie „suplement diety” może brzmieć fachowo w sensie medycznym, natomiast zgodnie z prawem suplementy diety są żywnością. Podobnie jak inne produkty tej kategorii (np. nabiał czy warzywa) suplementy diety zawierają określone substancje odżywcze, jednak w bardziej skoncentrowanej formie. Podstawowym celem ich stosowania jest uzupełnianie normalnej diety, ewentualnych niedoborów w diecie. Suplementy diety nie są lekami. Mogą jedynie wspomóc proces leczenia.

Niezależnie od przekazów reklamowych suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. W tym przypadku ich zawartość/stężenie jest jednak niższe, przez co nie wykazują działania leczniczego. Na przykład witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tej drugiej postaci, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.

Suplementy diety, także te pochodzenia naturalnego, mogą negatywne oddziaływać na Twój organizm. Spożywanie większej ilości niż zalecana może zaszkodzić. Należy pamiętać iż, produkty te mogą w niekorzystny sposób wpływać na efekty stosowanych leków lub innych suplementów. W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji. Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Należy pamiętać, że w obrocie mogą znajdować się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem e-sklepów lub z niewiadomego źródła. Innym problemem jest nie właściwe przechowywanie produktu który może tracić swoje właściwości i być szkodliwy.

Wskazówki:

 1. Nie stosuj suplementów diety „na chybił trafił”. Ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem
 2. Nie diagnozuj swojego stanu zdrowia (ani zdrowia Twojego dziecka) na podstawie reklam.
 3. W przypadku zdrowia nie jesteś „każdym” ani „przeciętnym”
 4. Ostrożnie podchodź do informacji prezentowanych w reklamach
 5. Nie „wyleczysz się” suplementami diety.
 6. Stosuj suplementy diety zgodnie ze wskazaniami dotyczącymi dziennej porcji.
 7. „Naturalne” nie zawsze oznacza „zdrowe”
 8. Szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów diety powinny zachować osoby przyjmujące leki
 9. Stosowanie suplementów diety u dzieci, zwłaszcza poniżej 6 roku życia, bez wskazania lekarskiego może zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi, czego objawy mogą ujawnić się w późniejszym okresie
 10. Nie kupuj suplementów diety na bazarach czy z innych, podejrzanych źródeł. Kupując produkty w sprzedaży internetowej zachowaj szczególną ostrożność.

Pamiętaj:
Stosowanie suplementów diety powinno być konsultowane z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. Podczas wizyty należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, a także o ewentualnych negatywnych objawach po ich spożyciu.< powrót

Udostępnij post

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
SANATI Klinika Medycyny Estetycznej i Zdrowego Żywienia © 2018
Olsztyn
Relizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.